Julkaistu 3.3.2025

Metsähallitus palkkaa nuoria kesätöihin metsänistuttajiksi – paikkoja auki noin 50 eri puolilla Suomea

Metsähallitus hakee kesätyöntekijöitä metsänistutustöihin tulevalle kesälle. Paikkoja on auki Lapissa, Kainuussa, Pohjois-Karjalassa ja Pirkanmaalla yhteensä noin 50. Metsähallituksen metsänistuttajan työn edellytyksenä on 16 vuoden ikä, ja työ sopii hyvin esimerkiksi ensimmäisiä kesätyöpaikkojaan hakeville nuorille.

Metsähallituksen metsänistuttajien pääasiallisena tehtävänä on istuttaa puuntaimia valtion monikäyttömetsiin. Istuttamisen lisäksi työhön voi paikkakunnasta riippuen sisältyä myös kylvöä tai heinäntorjuntaa.

Nyt haettavat metsänistuttajan työt sopivat hyvin esimerkiksi ensimmäisiä kesätyöpaikkojaan hakeville nuorille. Työsuhteet ovat kestoltaan 2–4 viikkoa ja työt sijoittuvat kesäkuun ajalle. Työn edellytyksenä on 16 vuoden ikä.

Kesätyöntekijöitä kesäisessä metsässä.
Metsänistuttajat saavat työtehtäviinsä kattavan perehdytyksen. Kuva: Katri Lehtola / Metsähallitus.

“Metsänistuttajan työ tarjoaa tilaisuuden tutustua työelämään sekä metsätalouteen uravaihtoehtona etenkin kasvukeskusten ulkopuolella asuville nuorille. Moni Metsähallituksen nykyisistä työntekijöistä onkin aloittanut työuransa istutustöissä”, kertoo Pohjanmaa-Kainuun metsänhoitopäällikkö Ari Pasanen Metsähallituksen Metsätalous Oy:stä.

Lapin alueella paikkoja on haettavana Sodankylässä ja Rovaniemellä yhteensä 27, Kainuun alueella Kuhmossa, Suomussalmella ja Puolangalla yhteensä 15 ja Etelä-Suomen alueella Lieksassa, Nurmeksessa ja Parkanossa yhteensä 10.

“Metsänistuttajan työ vaatii aktiivista otetta, mutta työtehtäviin annetaan kattava perehdytys ennen töiden aloitusta. Työ sopii aktiivisille, ulkoiluhenkisille ihmisille. Palautteen perusteella metsänistuttajan työ on mukava ja monella tapaa palkitseva kokemus, jossa saa olla ulkona ja tehdä töitä hyvässä porukassa”, kertoo Lapin metsänhoitopäällikkö Ville Väärälä Metsähallituksen Metsätalous Oy:stä.

Metsähallituksen kesätyöntekijät istuttavat valtion maille yhteensä noin 700 000 puuntaimea. Valtaosa vuoden aikana tehtävistä istutuksista teetetään metsäpalveluyrityksillä. Yhteensä valtion maille istutetaan vuodessa noin 16 miljoonaa taimea.

Työt alkavat koulujen päättymisen jälkeen ja hakuajat vaihtelevat paikkakuntakohtaisesti. Tarkemmat tiedot löytyvät Metsähallituksen rekrytointisivuilta.

Lisätietoja:

Ville Väärälä, metsänhoitopäällikkö, Metsähallitus Metsätalous Oy, 040 610 7512 (Lappi)

Ari Pasanen, metsänhoitopäällikkö, Metsähallitus Metsätalous Oy, 040 752 9844 (Pohjanmaa-Kainuu)

Tanja Oksala, metsänhoitopäällikkö, Metsähallitus Metsätalous Oy, 040 840 6009 (Etelä-Suomi)